Ilford War Memorial Hall

Ilford War Memorial Hall. Photo by Pat O'Mara.
Address 
Ilford War Memorial Hall
Eastern Avenue
Newbury Park
Ilford
RDB
IG2 7RJ

The Ilford War Memorial, set in its own gardens in Newbury Park, was unveiled on 11 November 1922.

This was joined on 25 June 1927 by a Memorial Hall listing 1,159 names of Ilford men killed in action. The Hall was built as the entrance to a new children’s wing of the nearby Ilford Emergency Hospital (later part of the King George Hospital). The children’s hospital was itself part of the scheme, since as well as a memorial to the dead it was also a symbol of new life.

As the historian Mark Connelly has shown in his excellent study of war memorials in east London, there was lively debate about the creation of this site. The Ilford War Memorial Committee was formed in November 1918 by the chairman of Ilford Urban District Council and a host of the town’s worthies including three bank managers, a company director, a schoolmaster, a representative of the Ilford Emergency Hospital and so on. In some ways, the strangest member was Reverend H. Dunnico, a Baptist minister and committed pacifist who had attended anti-war demonstrations throughout the war.

Unusually, a sum of £20,000 was to be raised without any idea of what it would be spent on. There was much discussion between the merits of a scheme with a practical use, such as housing for ex-servicemen or a boys’ institute and that of a purely aesthetic memorial. Ilford Council’s favoured scheme of a children’s hospital and a monument gradually won out and land was purchased by the War Memorial Committee at Hatch Lane, Newbury Park, next to the Ilford Emergency Hospital.

This location was also contested. For many, ‘the plot largely used as a cabbage ground’ was neither a fitting or dignified place, nor in the civic heart of the town. The Committee explained that the building of a new arterial road – the A12 Eastern Avenue – on Hatch Lane would turn the site into the main civic thoroughfare. A war memorial which would tell future generations of the bravery of the men of Ilford had to be in the prospective heart of the town, not its old centre.

Fund-raising proved to be a challenge. Reliant on public donations, six editions of a magazine called the Ilford War Memorial Gazette were produced for sale between 1920 and 1922 which featured potted histories of the war, donation lists, biographies and photographs of ‘the fallen’, appeals for information, details of the fund-raising and a roll of honour of those that had died. The Gazette appears to be unique to Ilford for no other organisation in Britain appears to have had a publication devoted to a war memorial fund.

People now started to discuss who would pay for the upkeep of the children’s hospital if and when it was ever built. Councillors and the public appeared anxious to ensure that Council ratepayers wouldn’t pick up the bill so the Committee was forced to amalgamate their scheme with the plans of the Emergency Hospital and the result was a scaled-down project in the form of a war memorial children’s wing. The monument, meanwhile, was that of the figure of a soldier by the sculptor Newbury Trent.

When the King George Hospital was demolished in 1992 and relocated to its current site on Barley Lane, the Memorial Hall was kept in situ and now forms part of the War Memorial Gardens.

Find out more...

Find out more about some of the individuals featured on this memorial by selecting from one of the names below.

To view a complete list of every individual commemorated on this memorial, please click on the memorial inscription link above.

Biography available.

Name Regiment Year of death
A C Willies Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1915
A K Baylis Suffolk Regiment 1918
Alan Charles Williamson London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles) 1916
Albert Augustus Claridge London Regiment (London Rifle Brigade) 1915
Albert Chandler Royal Army Service Corps 1919
Albert Charles Mees London Regiment 1915
Albert Earler 9th (Queen's Royal) Lancers 1919
Albert Edward Bollinson Royal Navy 1915
Albert Edward Halls Royal Field Artillery 1918
Albert Edward Lester London Regiment 1918
Albert Edward Perkins London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1917
Albert Edward Regardsoe Essex Regiment 1918
Albert Edward Wall East Surrey Regiment 1918
Albert George Croxton Essex Regiment 1917
Albert George Swabey Border Regiment 1917
Albert H Wilde Royal Engineers 1918
Albert Henry Archer Essex Regiment 1915
Albert Henry Harris London Regiment (Royal Fusiliers) 1917
Albert Henry Herring Royal Air Force 1918
Albert Henry Strutt Royal Garrison Artillery 1918
Albert Ingram Royal Fusiliers 1915
Albert James Harris Royal Lancaster Regiment 1916
Albert Kenneth Bassford Royal Field Artillery 1914
Albert Wood Machine Gun Corps (Infantry) 1917
Alex J Mackie Royal Field Artillery 1916
Alexander Arnold Hack Royal Field Artillery 1916
Alexander Bolton Murray London Regiment (Queen Victoria's Rifles) 1916
Alexander Collie Royal Engineers 1918
Alexander Henderson Royal Fusiliers 1918
Alfred Balwin Croxford Hampshire Regiment 1915
Alfred Bligh Nyasaland Volunteer Reserve 1918
Alfred Charles Curtis Royal Fusiliers 1916
Alfred Comben Dorsetshire Regiment 1917
Alfred Curtis Essex Regiment 1917
Alfred De Lisle Sanders London Regiment 1916
Alfred Edward Turner Mercantile Marine 1917
Alfred Frank Taylor London Regiment (Queen Victoria's Rifles) 1915
Alfred H Marshall Gloucestershire Regiment 1915
Alfred Hatch Essex Regiment 1916
Alfred Henry Smith Bedfordshire Regiment 1917
Alfred James Echevarri Mercantile Marine 1915
Alfred L Cox Royal Field Artillery 1918
Alfred R Clark London Regiment (London Rifle Brigade) 1918
Alfred R Warwick Royal Engineers 1918
Alfred Richard Totts King's Own Yorkshire Light Infantry 1916
Alfred Robert Gowen Duke of Cornwall's Light Infantry 1916
Alfred Todman Mercantile Marine Reserve 1917
Alfred Victor Poulton Essex Regiment 1917
Alfred Weary Middlesex Regiment 1917
Alfred Webb Essex Regiment 1917
Alick Guyer Aylmer Aylmore London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles) 1918
Andrew Buchanan Paton London Regiment (London Scottish) 1917
Andrew James Marshall Royal Garrison Artillery 1918
Andrew Thomson Border Regiment 1915
Andrew Y G Mclauchlan Manchester Regiment 1918
Archer Heath Butterfield Royal Navy 1917
Archibald Bernard Claridge London Regiment (Royal Fusiliers) 1917
Archibald George Quarterman Royal Navy 1916
Archibald John Hayden London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles) 1916
Archibald William Biggs London Regiment (Royal Fusiliers) 1918
Arnold C Scott Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Arthur Albert Taylor London Regiment (London Scottish) 1916
Arthur Charles Woolmore Essex Regiment 1916
Arthur Clarence Bouts Essex Regiment 1918
Arthur Donald Greenwood Bedfordshire Regiment 1918
Arthur Edney Somerset Light Infantry 1916
Arthur Edward Urlwin Lancashire Fusiliers 1918
Arthur Ernest Heavingham London Regiment (First Surrey Rifles) 1918
Arthur F Pankhurst Essex Regiment 1917
Arthur Gay Essex Regiment 1917
Arthur George Pritlove London Regiment 1919
Arthur Grimsey Royal Sussex Regiment 1917
Arthur Harold Fabian Duke of Cornwall's Light Infantry 1918
Arthur Herbert Fisk East Kent Regiment (The Buffs) 1918
Arthur Imrie Jupp Cambridgeshire Regiment 1918
Arthur J Bass Essex Regiment 1918
Arthur James Boag Gordon Highlanders 1918
Arthur John Pryor Duke of Cornwall's Light Infantry 1916
Arthur John Young South Wales Borderers 1918
Arthur L Cross London Regiment 1915
Arthur Leonard Whitton Northamptonshire Regiment 1918
Arthur Leslie Cecil London Regiment (Royal Fusiliers) 1915
Arthur Leslie Gibbons Essex Regiment 1916
Arthur Leslie Pigott Essex Regiment 1917
Arthur Lindsay Rolfe Machine Gun Corps (Infantry) 1918
Arthur Mansfield Australian Pioneers 1917
Arthur Montague Field Leicestershire Regiment 1918
Arthur Robert Whatling Royal Naval Volunteer Reserve 1918
Arthur Rubert Dunn Worcestershire Regiment 1917
Arthur T Fallaize London Regiment (London Rifle Brigade) 1915
Arthur Thomas Birkett Duke of Cornwall's Light Infantry 1915
Arthur Thomas Handley London Regiment (Royal Fusiliers) 1917
Arthur Walker King's Own (Royal Lancaster Regiment) 1918
Arthur Walter Robert Stagg London Regiment (Royal Fusiliers) 1916
Arthur Wheeler Essex Regiment 1915
Arthur William Byford Royal Irish Rifles 1917
Arthur William Harding London Regiment 1915
Arthur William Whittingham Royal Field Artillery 1917
Arthur Yorke Latreille London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1916
Aston Taylor London Scottish 1916
Augustus Dand Royal Field Artillery 1917
Augustus Orlando Balaam Royal Flying Corps 1917
Austin G Rule London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles) 1916
B A Stacey Honourable Artillery Company 1917
Benjamin Halls Machine Gun Corps (Infantry) 1918
Bernard A Rider Royal Fusiliers 1916
Bernard Anniss Davey Essex Regiment 1916
Bernard Edward Newell Australian Infantry, A.I.F.. 1918
Bernard Joseph Dove Essex Regiment 1916
Bernard Lunn Mumford City of London Yeomanry (Rough Riders) 1917
Bernard P Baker Royal Engineers 1918
Bernard Richards Lee Royal Naval Air Service 1916
Bernard William Finn Essex Regiment 1916
Bert Redshaw Essex Regiment 1916
Bertie Cecil Booth Connaught Rangers 1918
Bertram Archibald Cole London Regiment (Royal Fusiliers) 1917
Bertram Charles Munday London Regiment (London Rifle Brigade) 1918
Bertram Dawson Berris Bedfordshire Regiment 1916
Bertram Henry Maylin The King's (Liverpool Regiment) 1918
Brian James Thorpe Seaforth Highlanders 1917
C C Bates Rifle Brigade 1917
C W Finch Royal Garrison Artillery 1917
Cebert Douglas Gibbons Essex Regiment 1916
Cecil Dand Essex Regiment 1916
Cecil H Rowland London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1918
Cecil Henry Adams Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Cecil Henry Winch Australian Infantry, A.I.F. 1915
Cecil Sealey Davis Royal Air Force 1919
Cecil Victor Thompson East Lancashire Regiment 1917
Charles A Weal Royal Fusiliers 1917
Charles Adam Wallace London Regiment (London Scottish) 1914
Charles Alexander Mitchell Scots Guards 1918
Charles Arthur Frank Payne Army Service Corps 1918
Charles Brand Royal Garrison Artillery 1917
Charles Brooks Smith London Regiment (The Rangers) 1916
Charles Cowley Dennis Royal Flying Corps 1917
Charles Crawley Royal Inniskilling Fusiliers 1915
Charles David Brown Royal Air Force 1918
Charles Douglas Young London Regiment 1917
Charles E Picot King's Royal Rifle Corps 1917
Charles Edward Fuller Royal Horse Artillery 1917
Charles Edward Harwood Mercantile Marine 1917
Charles Edward Kittle Royal Navy 1914
Charles Edwin Skinner Royal Field Artillery 1920
Charles Ernest Elkins Yorkshire Regiment 1917
Charles Errol Francis Day King's Own Scottish Borderers 1917
Charles Eugene Hadwen Rifle Brigade 1918
Charles Frederick Hickmott East Kent Regiment (The Buffs) 1916
Charles Frederick Kelly Royal Garrison Artillery 1917
Charles Frederick Murray Royal Fusiliers 1916
Charles George Prescott Honourable Artillery Company 1916
Charles Hamilton Newbury Essex Regiment 1917
Charles Jeffery London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1918
Charles Joseph Segger Essex Regiment 1916
Charles Lynford Meadway Essex Regiment 1917
Charles Maurice Sewell Peters Honourable Artillery Company 1917
Charles Powell Lincolnshire Regiment 1917
Charles Richard Draper Essex Regiment 1916
Charles Robert Stone Essex Regiment 1915
Charles Sidney Flinn London Regiment (London Scottish) 1918
Charles Stanley Smith Royal Fusiliers 1916
Charles Sydney Herbert Joyce Royal Engineers 1918
Charles Thedham Smith Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Charles Thomas Dewhurst Royal Field Artillery 1915
Charles W Gurney London Regiment (London Rifle Brigade) 1917
Charles Walter Ogilvie London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles) 1916
Charles Wheeler Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1917
Charles Wiffen Wiltshire Regiment 1917
Charles William Cocks Mercantile Marine 1918
Charles William Collins Honourable Artillery Company 1917
Charles William Ogden Essex Regiment 1917
Charles William Rash Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1917
Charles Winwood Trimming King's Royal Rifle Corps 1915
Christopher Leopold Frost Wiltshire Regiment 1919
Clarence George Willmott Essex Regiment 1915
Clarence Mortimer Hodgson Durham Light Infantry 1916
Claud R Stevens Royal Navy 1918
Claude D Fearn London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Claude Leslie Harvey South Lancashire Regiment 1916
Clement Cater Suffolk Regiment 1917
Clement Henry Kray Honourable Artillery Company 1915
Clifford Edward Gilders London Regiment (Queen Victoria's Rifles) 1916
Clifford Marcus Claridge London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles) 1916
Clifford William Gill The King's (Liverpool Regiment) 1917
Cyril Arthur Sparling Hose The King's (Liverpool Regiment) 1916
Cyril Frederick E Sumpter Northamptonshire Regiment 1918
Cyril George Treby East Surrey Regiment 1918
Cyril Martin Cassidy King's Royal Rifle Corps 1915
Cyril Robert Hidden London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Cyril W Cumner London Regiment (Royal Fusiliers) 1918
Cyril Wellbourne Mears Cambridgeshire Regiment 1917
Daniel Crummey East Kent Regiment (The Buffs) 1918
Daniel Robert Gardiner London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1917
David Cable Bedfordshire Regiment 1916
David Craig Mackness The Loyal North Lancashire Regiment 1918
David Gillett London Regiment (Post Office Rifles) 1917
Dennis Alfred Earl Duke of Cornwall's Light Infantry 1915
Dennis Alfred O'Donoghue London Regiment (Artists' Rifles) 1917
Donald Cecil Rich Essex Regiment 1917
Donald Ernest Stephens Royal Air Force 1918
Douglas Charles Henman Stevens London Regiment (Queen Victoria's Rifles) 1915
Douglas George Challoner Royal Fusiliers 1917
Douglas Kenneth Best Royal Flying Corps 1917
Douglas Walter Christie Essex Yeomanry 1915
Douglas Walter Scott Rifle Brigade 1916
Douglas Wilfred Gretton London Regiment (Queen Victoria's Rifles) 1916
Dudley Siggers Royal Air Force 1918
Duncan McQueen Mercantile Marine 1917
E J Truelove Gordon Highlanders 1918
Edgar A Rankin Essex Regiment 1917
Edgar Albert Armstrong Royal Naval Volunteer Reserve 1915
Edgar Bradshaw London Regiment (East Surry Reg) 1916
Edgar F D Nicholson 1st Canadian Mounted Rifles Battalion 1916
Edgar H Mertens London Regiment (Artists' Rifles) 1917
Edmund George Aedy Devonshire Regiment 1918
Edmund Norman Victor Flower Royal Fusiliers 1918
Edward Albert Fugler King's Royal Rifle Corps 1916
Edward Charles Hamshire Essex Regiment 1916
Edward Child Middlesex Regiment 1918
Edward Clarence Page London Regiment (Kensington's) formerley London Regiment (Artists' Rifles) 1917
Edward Dearman Norfolk Regiment 1916
Edward George Hirst Royal Warwickshire Regiment 1914
Edward George Yeomans Royal Fusiliers 1917
Edward H C Weston Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Edward Harvey Higgins London Regiment (Royal Fusiliers) 1916
Edward James Roberts Royal Navy 1918
Edward John Bland Gloucestershire Regiment 1916
Edward John Sorrell Hertfordshire Regiment 1917
Edward Lowe Northamptonshire Regiment 1917
Edward Maddison Dove East Surrey Regiment 1918
Edward Rawlings Essex Regiment 1916
Edward Robert Burn Rifle Brigade 1915
Edward Robert Markham Essex Regiment 1917
Edward Roberts Steel London Regiment (The Rangers) 1916
Edward V Yates Cameronians (Scottish Rifles) 1918
Edward Victor Wells Haddy London Regiment 1915
Edward William Gulliver London Regiment 1917
Edward William Smith Royal Naval Volunteer Reserve 1915
Edwin Cyril Challoner Grenadier Guards 1916
Edwin Roy Hodnett London Regiment (Queen Victoria's Rifles) 1916
Edwin Walter Robinson Royal Garrison Artillery 1918
Elvery Ashton Dothie East Lancashire Regiment 1915
Ephraim Zolowski Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Eric Crawcour Wilson Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1918
Eric J R Britt London Regiment 1918
Eric Maxime Couturier Machine Gun Corps (Infantry) 1918
Eric Sutherland Hoare Royal Field Artillery 1916
Eric Victor Flatt East Kent Regiment (The Buffs) 1918
Ernest Alfred Faunch Royal Garrison Artillery 1917
Ernest Arthur Schenker Royal Army Medical Corps 1918
Ernest Broad Nicholls Durham Light Infantry 1918
Ernest Cornelius Herod 11th (Prince Albert's Own) Hussars 1915
Ernest Fair Royal Garrison Artillery 1916
Ernest George Newill Royal Navy 1916
Ernest George Richer Royal Navy 1914
Ernest Hayden Essex Regiment 1917
Ernest Henry Skinner Cambridgeshire Regiment 1918
Ernest Herbert Royal Navy 1914
Ernest Hugh Simonds Royal Fusiliers 1918
Ernest J Clews Hampshire Regiment 1916
Ernest Jeffery Mercantile Marine 1915
Ernest John Bagnall Army Service Corps 1918
Ernest Shilcock Thompson The Queen's (Royal West Surrey Regiment) 1916
Ernest Vaughan Martin Essex Regiment 1915
Ernest Victor Jackson Royal Field Artillery 1916
Ernest W Page 1918
Ernest Webber Border Regiment 1916
Ernest William Cutting Tank Corps 1917
Ernest William Gillingham Essex Regiment 1918
Ernest William Ould Gordon Highlanders 1918
Eustace John Krog East Yorkshire Regiment 1918
Ewert Leslie Andrew Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1918
F A Buckley Essex Regiment 1918
Francis George Searle London Regiment 1916
Francis George Twigden Royal Garrison Artillery 1917
Francis John Burchell Royal Fusiliers 1917
Francis Leonard Rees Royal Naval Volunteer Reserve 1917
Francis Leslie Keating London Regiment 1916
Francis Reginald Abbott Coldstream Guards 1915
Frank Albert Levey Royal Navy 1915
Frank Arthur Cresswell King's Own Scottish Borderers 1917
Frank Cecil Postlethwaite Royal Fusiliers 1918
Frank Cuthbert Broad London Regiment 1918
Frank Eykelbosch Canadian Infantry 1917
Frank Greest Gaisford East Surrey Regiment (London Regiment) 1918
Frank Hully Border Regiment 1916
Frank Leonard Feasey Essex Regiment 1917
Frank McD Archer London Regiment (Post Office Rifles) 1915
Frank Strange Royal Naval Volunteer Reserve 1915
Frank Thomas Elliott Essex Regiment 1917
Frank William Tappenden Machine Gun Corps 1918
Frederick Andrew Robinson Tank Corps 1918
Frederick Cecil Weaver Royal Naval Volunteer Reserve 1916
Frederick Charles Adams Essex Regiment 1916
Frederick Charles Morris Essex Regiment 1916
Frederick Drake Royal Navy 1916
Frederick Edmund Hillebrandt Royal Flying Corps 1917
Frederick F Godley Suffolk Regiment 1917
Frederick George Gussin Royal Army Medical Corps 1917
Frederick George Oliver Canadian Infantry 1916
Frederick Gill Rifle Brigade 1915
Frederick Henley Royal Fusiliers 1916
Frederick J Auger Australian Light Horse 1915
Frederick J Mickley Army Service Corps 1918
Frederick John Brown London Regiment 1916
Frederick John Harding Essex Regiment 1917
Frederick John Milne Tank Corps 1918
Frederick Leopold Andrews Royal Sussex Regiment 1916
Frederick Leslie Cuff Link Royal Air Force 1918
Frederick Miller London Regiment (London Irish Rifles) 1915
Frederick Reginald Croker Royal Flying Corps 1917
Frederick Sampson Essex Regiment 1917
Frederick Sewell Norfolk Regiment 1917
Frederick Smith Oxford and Bucks Light Infantry 1917
Frederick Thomas Linsell Essex Regiment 1916
Frederick W Corry Gloucestershire Regiment 1918
Frederick W Faulkner Essex Regiment 1917
Frederick Walter Dinham London Regiment (City of London Rifles) 1916
Frederick Walter Wadeson East Surrey Regiment 1918
Frederick William A Davis Royal Flying Corps 1917
Frederick William Henry Bolland Royal Fusiliers 1917
Frederick William Manchester London Regiment 1916
Frederick William Walker South Wales Borderers 1918
Fritz Alexander Levey London Regiment (London Irish Rifles) 1918
G Dawson Royal Garrison Artillery 1918
G W Ockenden Norfolk Regiment 1917
Geoffrey Crawcour Wilson New Zealand Rifle Brigade 1917
Geoffrey George Taylor Royal Field Artillery 1918
Geoffrey Randell Howes Essex Regiment 1917
George A Guyton Essex Regiment 1917
George Alfred Brockhouse Royal Navy 1917
George Alfred Wood Essex Regiment 1915
George Alwyn Penrose The Queen's (Royal West Surrey Regiment) 1917
George Anderson Royal Field Artillery 1918
George B O'Flynn Royal Air Force 1918
George Bertram Knight Royal Air Force 1918
George Chandler London Regiment 1916
George Crosby Essex Regiment 1917
George Diprose Moore The Queen's (Royal West Surrey Regiment) 1917
George Drew Royal Berkshire Regiment 1917
George Earler Rifle Brigade 1917
George Edward Grant Middlesex Regiment 1918
George Edward Terry Essex Regiment 1917
George Ernest Bodington Lincolnshire Regiment 1918
George Ernest Fieldhouse Cameronians (Scottish Rifles) 1918
George F Barker Essex Regiment 1917
George Frederick Arthur Blyth Essex Regiment 1917
George Frederick Austin Cheshire Regiment 1916
George Frederick Hammond Royal Warwickshire Regiment 1917
George Frederick Lakeman King's Royal Rifle Corps 1918
George H Boxer Royal Air Force 1919
George Henry Frank Challenger Royal Garrison Artillery 1918
George Henry James Mckelvey Middlesex Regiment 1917
George Jenner Andrew Essex Regiment 1917
George Jesse Frost Suffolk Regiment 1915
George Joseph Hocking King's Royal Rifle Corps 1917
George Leonard Hamshire Royal Navy 1914
George Linsell Royal Fusiliers 1918
George Norman Troth Royal Air Force 1918
George Ord Lunn London Regiment (City of London Rifles) 1917
George Theodore Underhay Royal Navy 1914
George Thomas Thurstans Essex Regiment 1918
George W Morton Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
George W Walpole Royal Field Artillery 1916
George Wainman Border Regiment 1917
George William Barlow Royal Engineers 1917
George William Brand Yorkshire Regiment 1917
George William Goldsmith Northamptonshire Regiment 1918
George William Land Mercantile Marine 1918
George William Stuart London Regiment (London Scottish) 1916
George Willmot Childs Bedfordshire Regiment 1918
Gerald William Merlin Middlesex Regiment 1917
Gilbert Henry Garrett London Regiment (London Rifle Brigade) 1917
Gordon Alexander Reid Essex Regiment 1918
Gordon Manesty Whaley Royal Navy 1916
Gordon Munro London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles) 1917
Gregory A Drake Middlesex Regiment 1916
Grenville William Renwick Mercantile Marine 1918
Gwyn Joy London Regiment 1917
H E F Brett London Regiment (London Rifle Brigade) 1918
H Heath Duke of Wellington's (West Riding Regiment) 1917
H L Dunn City of London Yeomanry (Rough Riders) 1916
H W Blewitt Mercantile Marine 1916
Harold A Eykel London Regiment (Finsbury Rifles) 1917
Harold Alfred Harsant Royal Flying Corps 1917
Harold Armstrong Wadham Royal Naval Volunteer Reserve 1918
Harold Augustus Bennett Oxford and Bucks Light Infantry 1918
Harold Brewster Smith Dorsetshire Regiment 1918
Harold Edward Aldous London Regiment (Artists' Rifles) 1917
Harold Edward Dauncey Royal Navy 1915
Harold Edward Jones Royal Fusiliers 1916
Harold Ernest Scarlett London Regiment (Royal Fusiliers) 1916
Harold J Barfield London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1918
Harold John Collin London Regiment (London Rifle Brigade) 1918
Harold Jones Essex Regiment 1916
Harold Joseph Shaw King's Royal Rifle Corps 1918
Harold Percy Healing Royal Irish Fusiliers 1915
Harold Ross Timpson London Regiment (Post Office Rifles) 1918
Harold Sidney Wootton London Regiment (City of London Rifles) 1915
Harold Victor Taylor Essex Regiment 1916
Harry Bucknell 2nd County of London Yeomanry (Westminster Dragoons) 1915
Harry Denton Forbes Mercantile Marine 1917
Harry James Gaster Essex Regiment 1916
Harry Povey King's Royal Rifle Corps 1916
Harry Varnals Spencer London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Harry William Wright Gordon Highlanders 1915
Harry Willis Essex Regiment 1914
Henry A Dinham London Regiment (City of London Rifles) 1915
Henry a.k.a Harry Godfrey Lancashire Fusiliers 1916
Henry a.k.a Harry Kemble Bedfordshire Regiment 1918
Henry Adams Argyll and Sutherland Highlanders 1918
Henry Albert Clark East Lancashire Regiment 1916
Henry Alfred Pelham Royal Navy 1914
Henry Allen Spurgeon Leicestershire Regiment 1918
Henry Byron Williams Mercantile Marine 1918
Henry C Vaughan Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1917
Henry Chambers Whittingham London Regiment (The Rangers) 1915
Henry Herbert Wakefield Royal Field Artillery 1917
Henry Hickmott Gloucestershire Regiment 1916
Henry J Morley Grenadier Guards 1915
Henry James Miller Essex Regiment 1916
Henry Robert Austin Bedfordshire Regiment 1917
Henry Shenton East Yorkshire Regiment 1918
Henry Silcock Essex Regiment 1915
Henry Stiff Essex Regiment 1917
Henry Sydney Shelton Royal Army Medical Corps 1918
Henry Thomas a.k.a Harry Thomas Andrews Royal Navy 1916
Henry Thomas Dearman Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Henry Wagner Army Cyclist Corps 1917
Henry William Bass Royal Navy 1917
Henry William Gomme Middlesex Regiment 1914
Henry William Taylor Rifle Brigade 1919
Herbert Bradley Morgan Essex Regiment 1917
Herbert Chapman Royal Dublin Fusiliers 1917
Herbert Charles N Duck London Regiment 1917
Herbert Edgar Phipps London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1917
Herbert Edwin Hawkins Essex Regiment 1916
Herbert Farrington Smith Royal Navy 1917
Herbert Frederick Beasley East Kent Regiment (The Buffs) 1917
Herbert George Gibling Royal Fusiliers 1916
Herbert George Palfrey Suffolk Regiment 1918
Herbert George Sleap Durham Light Infantry 1918
Herbert Gladstone Main Manchester Regiment 1918
Herbert Hugh Nye Northamptonshire Regiment 1917
Herbert James Burton London Regiment 1915
Herbert May Grenadier Guards 1916
Herbert Musgrove Beck Royal Flying Corps 1918
Herbert Noel Field Bedfordshire Regiment 1917
Herbert Platt Royal Field Artillery 1918
Herbert Ronald Mason Machine Gun Corps 1916
Herbert Ruggles Essex Regiment 1917
Herbert Snow Barnes City of London Yeomanry (Rough Riders) 1916
Herbert Sprenger Middlesex Regiment 1916
Herbert Thomas Dubock Royal Army Ordnance Corps 1918
Herbert Victor Francis Rifle Brigade 1918
Herbert William Smith Machine Gun Corps 1918
Horace Burford London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1917
Horace C Mason London Regiment (London Scottish) 1917
Horace Edward Gretton London Regiment (Royal Fusiliers) 1917
Horace Edward Griggs Essex Regiment 1915
Horace Edward Hobbs Royal Engineers 1916
Horace Francis Dumbrill Yorkshire Regiment 1918
Horace Henry Kesby Machine Gun Corps (Infantry) 1918
Horace J Corrigan Duke of Wellington's (West Riding Regiment) 1917
Horace James Henry Toms Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1917
Horace S Ringrose London Regiment (London Irish Rifles) 1917
Horace S Wilson London Regiment (London Scottish) 1918
Horace Waller Essex Regiment 1916
Horace Walter Erswell Royal Naval Volunteer Reserve 1918
Howard Fleet London Regiment 1918
Howard John Arnold Royal Naval Volunteer Reserve 1915
Hugh William Evans Royal Flying Corps 1917
Humphrey Alfred Bracey London Regiment (First Surrey Rifles) 1915
Isaac Benson Border Regiment 1917
Ivor Stanley Burgess Essex Regiment 1917
J Collar Royal Field Artillery 1918
Jack Herbert Scarborough Essex Regiment 1916
Jack Walter Baker Royal Irish Rifles 1917
James Battle Jackson Royal Welsh Fusiliers 1917
James Cockburn Argyll and Sutherland Highlanders 1916
James Douglas Hepburn London Regiment (London Scottish) 1916
James Ferrier Macadam Essex Regiment 1918
James Frederick Wynn London Regiment (London Rifle Brigade) 1915
James Hamilton Watt Royal Naval Reserve 1916
James Philip Lawrence North Staffordshire Regiment 1915
James Richard Manning Royal Field Artillery 1918
James Stuart Butler Suffolk Regiment 1916
James Thomas Negus Machine Gun Corps 1918
James W Koch Royal Field Artillery 1919
James Walter Everitt Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1916
James William Ford Royal Fusiliers 1916
Jeffrey Victor Harvey Royal Engineers 1918
Jesse Cumper 8th (King's Royal Irish) Hussars 1914
John Albert Kent London Regiment 1915
John Alexander Knight Royal Field Artillery 1917
John Alfred Glover Mercantile Marine 1915
John Alfred Hoy Royal Navy 1914
John Aloysius Guest Middlesex Regiment 1916
John Arthur Bolton King's Royal Rifle Corps 1916
John B Rose London Regiment (City of London Rifles) 1916
John B Stickland Royal Naval Volunteer Reserve 1918
John Bulman The Queen's (R. W. Kent Regiment) 1918
John C Barwick Royal Field Artillery 1918
John Dudley Sharland Royal Fusiliers 1916
John Edward Stanley Poole London Regiment 1918
John Emlyn Jones Essex Regiment 1915
John Ernest Salter Suffolk Regiment 1918
John Francis Rist London Regiment 1915
John George Farley Royal Navy 1918
John Grave Gowan Essex Regiment 1915
John H Alderton Machine Gun Corps (Infantry) 1918
John Henry Saltwell Essex Regiment 1915
John Howard Dothie Border Regiment 1916
John Hunter Wilkie Leinster Regimentiment 1915
John Joseph Anthony Royal Fusiliers 1917
John Lodge Royal Garrison Artillery 1918
John Macadam Essex Regiment 1915
John Martin London Regiment (Royal Fusiliers) 1916
John Miller Cameron Highlanders 1917
John N Kirkpatrick Royal Navy 1916
John Silcock Essex Regiment 1917
John Stanley Corben London Regiment 1916
John Straffen King's Royal Rifle Corps 1916
John Thomas Gander 11th (Prince Albert's Own) Hussars 1914
John Thomas Long Royal Flying Corps 1917
John W Adams Duke of Cornwall's Light Infantry 1916
John William Lockwood Royal Navy 1916
John William Wilson Honourable Artillery Company 1917
Jonathan Walter Brice Australian Infantry, A.I.F.. 1915
Joseph Alfred Frost Essex Regiment 1916
Joseph E Worrall Rifle Brigade 1918
Joseph George Freeman London Regiment (London Rifle Brigade) 1918
Joseph George Lutkins King's Royal Rifle Corps 1918
Joseph Henry Lowe Machine Gun Corps (Infantry) 1918
Joseph Hostead King's Royal Rifle Corps 1917
Joseph Howe Border Regiment 1917
Joseph S Rendell Essex Regiment 1917
Joseph Sidney Bandy East Surrey Regiment (London Regiment) 1918
Joseph Stephen Ward London Regiment 1916
Joseph Thomas Sinkins Essex Regiment 1918
Joseph William Radley Royal Field Artillery 1917
Kenneth Chetwynd Harvey-George London Regiment (London Rifle Brigade) 1917
Kenneth Herbert Fairweather London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1917
Lachlan Mclean Ford London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Laurence D'Arcy Stapley Suffolk Regiment 1916
Laurence Frederick Whitaker London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Lawrence Reginald Barnard London Regiment 1916
Lawrence Sidney Gower Royal Field Artillery 1916
Leon Frederick Rogers London Regiment (Royal Fusiliers) 1917
Leonard Alfred Robert Wheatley London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1916
Leonard Arley Farmer London Regiment (Queen Victoria's Rifles) 1918
Leonard Bertram Vaile Royal Field Artillery 1918
Leonard C Watson London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Leonard Charles Galpin Royal Fusiliers 1916
Leonard Charles Rogers Royal Garrison Artillery 1918
Leonard F J Knox London Regiment 1917
Leonard George Rowlinson London Regiment (Post Office Rifles) 1918
Leonard George Savill London Regiment (Shiney 7th) 1918
Leonard Hale Smith Royal Flying Corps 1917
Leonard John Gates Border Regiment 1917
Leonard Simpson Ling Norfolk Regiment 1917
Leonard Vaughan Hack Bedfordshire Regiment 1917
Leonard Walter Hartin Rifle Brigade 1915
Leonard William Blattman London Regiment (The Rangers) 1915
Lesie Sydney Dumbell Royal Fusiliers 1916
Leslie Arthur Bleaden London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Leslie Coleman Royal Air Force 1918
Leslie E Stevens Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Leslie Emerson Graves The Queen's (Royal West Surrey Regiment) 1919
Leslie Gerald Stenning Essex Regiment 1915
Leslie Louis Little Suffolk Regiment 1918
Leslie Mcadam Machine Gun Corps (Infantry) 1918
Leslie Morton Berris Essex Regiment 1916
Leslie Walter Andrew Royal Navy 1915
Lewis John Tredwen Army Service Corps 1918
Lewis Lazarus Royal Garrison Artillery 1918
Lionel a.k.a Billy Bleaden Royal Fusiliers 1916
Lionel Alfred Monk Essex Regiment 1915
Malcom Andrew Lancashire Fusiliers 1918
Mark Charles Ratford Essex Regiment 1917
Maurice Gordon Sayers London Regiment 1915
Maurice Stephen Baker King's Royal Rifle Corps 1918
Michael Fordham Royal Naval Volunteer Reserve 1917
Montague Smith Furness Royal Field Artillery 1917
Nelson Standish Bathurst London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1917
Ninian Cockburn Northamptonshire Regiment 1917
Norman Thomas Heeley Royal Garrison Artillery 1916
Oliver Charles William Cocks Royal Navy 1916
Oliver Shelton Northcott Royal Field Artillery 1918
Oliver Walter Pendry Norfolk Regiment 1915
Oscar Handley Royal Fusiliers 1917
Percival Angus Gibbons Rifle Brigade 1915
Percival Boulton Royal Garrison Artillery 1918
Percival John Bottel London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1918
Percy Austin Scott Hertfordshire Regiment 1917
Percy Charles Grottick Royal Welsh Fusiliers 1916
Percy Charles James Taunton Royal Garrison Artillery 1917
Percy Gordon Wilson London Regiment (Artists' Rifles) 1918
Percy Harry Samuel King Seaforth Highlanders 1918
Percy James Skinner Australian Infantry, A.I.F.. 1916
Percy John Viner Northumberland Fusiliers 1918
Percy L Bowdler Bedfordshire Regiment 1917
Percy Palmer Church Royal Fusiliers 1918
Percy Philpot Armstrong Royal Naval Volunteer Reserve 1916
Percy Robert Farrow Honourable Artillery Company 1917
Percy Samuel Record East Surrey Regiment 1918
Percy Walter Hatton Royal Army Service Corps 1918
Peter Daly West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own) 1915
Peter W Livermore Middlesex Regiment 1916
Philip A Pyke Essex Regiment 1917
Philip Afflick Fraser East Kent Regiment (The Buffs) 1916
Philip Alexander Anderton London Regiment (London Rifle Brigade) 1917
Philip P Hawkes East Yorkshire Regiment 1915
Philip Smith Grenadier Guards 1916
R A Wagstaff Machine Gun Corps 1918
Ralph Joseph Newstead Bedfordshire Regiment 1918
Randolph Charles Lemon Royal Naval Reserve 1918
Reginald Andrews Lancashire Fusiliers 1917
Reginald Charles O'Donoghue London Regiment (Artists' Rifles) 1917
Reginald Douglas Mears Tank Corps 1917
Reginald Evan Spencer London Regiment 1916
Reginald Frank Herring Canadian Infantry 1915
Reginald George Bell Seaforth Highlanders 1917
Reginald Joyce Pendrill Royal Navy 1919
Reginald Millington London Regiment 1916
Reginald S V Rapkin London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Reginald S V Rapkin London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Reuben Alfred Hope Essex Regiment 1918
Richard Lloyd Evans Honourable Artillery Company 1917
Richard Rogers Australian Light Horse 1917
Richard William Kench London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1916
Robert Baker Royal Naval Volunteer Reserve 1917
Robert Dean King's Royal Rifle Corps 1918
Robert Dunstan Filtness Otago Regiment, N.Z.E.F. 1917
Robert Eke Royal Fusiliers 1915
Robert Frank Moore Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 1918
Robert G Newcomb Northamptonshire Regiment 1917
Robert Guy Cook Worcestershire Regiment 1917
Robert Livingstone Mckenzie Essex Regiment 1916
Robert Payne Irish Guards 1914
Robert Pollard London Regiment (London Rifle Brigade) 1918
Robert Thomas Albert Lewthwaite King's Royal Rifle Corps 1918
Robert Thomas Elliott Essex Regiment 1917
Robert Thornton Armour Royal Field Artillery 1915
Robert Wall Frost Suffolk Regiment 1916
Ronald H H Dennis London Regiment (City of London Rifles) 1915
Rowland William Hill Royal Field Artillery 1917
Russell G Willis Essex Regiment 1917
S C Burridge Essex Regiment 1915
S D Smith Canadian Engineers 1917
Samuel Hedgecock London Regiment (Artists' Rifles) 1916
Samuel Robert Dudley Royal Army Medical Corps 1915
Selim A Bernstein Middlesex Hussars 1915
Sidney Abrahams Lancashire Fusiliers 1917
Sidney Charles Evans Essex Regiment 1915
Sidney Durston Mercantile Marine Reserve 1918
Sidney Francis Royal Fusiliers 1914
Sidney George Templar London Regiment (City of London Rifles) 1917
Sidney H Attfield The Queen's (Royal West Surrey Regiment) 1917
Sidney H Inglis Royal Flying Corps 1917
Sidney Harold George Duck Rifle Brigade 1916
Sidney Herbert Walker Seaforth Highlanders 1915
Sidney Howells Somerset Light Infantry 1918
Sidney James Cotton Royal Engineers 1915
Sidney John Simmonds Essex Regiment 1918
Sidney Nelson Stenning Royal Field Artillery 1918
Sidney Robert Butler Mercantile Marine 1917
Stanley David West Essex Regiment 1917
Stanley Hammond Wadham King's Royal Rifle Corps 1915
Stanley Henry Evans Seaforth Highlanders 1917
Stanley John Derby Curnow East African Mounted Rifles 1915
Stanley V Melrose London Regiment (London Rifle Brigade) 1917
Stanley Wiseman Essex Regiment 1917
Stephen Herbert Fairhead Royal Field Artillery 1916
Stephen J Shaw Essex Regiment 1917
Sydney Arnold Ashton London Regiment (City of London Rifles) 1916
Sydney Arnold Bell Australian Infantry, A.I.F.. 1917
Sydney Cook Australian Infantry, A.I.F.. 1917
Sydney E Dove Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1916
Sydney Harold Olorenshaw London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Sydney Herbert Claridge Rifle Brigade 1916
Sydney Langford Parr London Regiment (The Rangers) 1915
Sydney Loriot Gloucestershire Regiment 1917
T W S Harris Royal Air Force 1918
Thomas Alfred Williams Royal Field Artillery 1917
Thomas Augustus Paris London Regiment (Cyclists) 1918
Thomas Edmund Coster 1st King Edward's Horse 1918
Thomas Edward Drake Loosemore Middlesex Regiment 1916
Thomas Edward Weal Essex Regiment 1914
Thomas F Hunt Middlesex Regiment 1917
Thomas Harry Winyard Auckland Regiment, N.Z.E.F. 1917
Thomas Hubbard East Kent Regiment (The Buffs) 1915
Thomas J Cole East Surrey Regiment 1915
Thomas Kusel Sursham London Regiment 1915
Thomas Leonard Robinson Hampshire Regiment 1916
Thomas O’Connor Reserve Cavalry Regiment 1919
Thomas Rawlings Essex Regiment 1917
Thomas Septimus Tatham London Regiment 1915
Thomas W Bell London Regiment (City of London Rifles) 1918
Thomas Wenn Essex Regiment 1917
Victor William James Fisher Royal Navy 1914
W Clenshaw King's Royal Rifle Corps 1918
W T Haizelden Royal Garrison Artillery 1917
Walter Charles Hamblion Essex Regiment 1915
Walter Charles Thorogood Royal Navy 1917
Walter F Salmon London Regiment (Kensingtons). 1917
Walter Felix Dickson Essex Regiment 1918
Walter Fox Essex Regiment 1917
Walter George Hopkins London Regiment (London Rifle Brigade) 1915
Walter John Atherton Blatchly Leinster Regiment 1915
Walter John Rogers London Regiment 1915
Walter Leonard Deverson 8th (King's Royal Irish) Hussars 1918
Walter P Barrell Australian Infantry, A.I.F.. 1917
Walter Passfield Royal Fusiliers 1916
Walter R Aldous London Reg (Kensingtons) 1916
Walter Ray Atterbury London Regiment 1915
Walter Reginald George London Regiment (London Rifle Brigade) 1918
Walter Richard Loftin London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
Walter Scorey Northamptonshire Regiment 1918
Walter T Apthorp Gloucestershire Regiment 1918
Walter William James Cooper Royal Field Artillery 1918
Wesley Charles Lawrence Devonshire Regiment 1914
Wilfred Leslie Boiteux Honourable Artillery Company 1917
Wilfred William Bates Lincolnshire Regiment 1917
Wilfrid Chalmers Jameson Royal Air Force 1918
Wilfrid John May West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own) 1917
Wilfrid Wallace Douglas Donaldson Royal Scots Fusiliers 1917
William Alfred Clevely Canadian Infantry 1915
William Arthur Cruickshank Duke of Wellington's (West Riding Regiment) 1918
William Barton Philip London Regiment (London Scottish) 1915
William Charles Bird Essex Regiment 1916
William Charles Frederick Jays London Regiment (The Rangers) 1917
William Charles Twinn East Kent Regiment (The Buffs) 1915
William Clarence Martyr Rifle Brigade 1916
William Clark Wallace County of London (Civil Service Rifles) 1917
William Collinghood Betts Yorkshire Regiment 1917
William Day London Regiment (London Rifle Brigade) 1917
William E F Curror London Regiment (London Scottish) 1916
William E Reed London Regiment 1915
William Edward Alexander Butcher Lincolnshire Regiment 1918
William Ewart Harrison Honourable Artillery Company 1917
William Ewart Vonneck Essex Regiment 1917
William Frank Roper Royal Fusiliers 1918
William Fraser Lydamore London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
William Frederick Charles Baker London Regiment (City of London Rifles) 1917
William Frederick Hadkiss Royal Scots 1918
William Frederick Lund Essex Regiment 1917
William Frederick Soanes Royal Navy 1919
William G Kings Essex Regiment 1917
William George Marlborough London Regiment (London Rifle Brigade) 1916
William George Rogers Essex Regiment 1918
William George Sivewright Royal Sussex Regiment 1917
William Gibson London Regiment (London Scottish) 1914
William Gilderson Machine Gun Corps (Infantry) 1917
William Goodliff Scotcher Royal Air Force 1918
William H Grinham Gloucestershire Regiment 1918
William H Stone Essex Regiment 1916
William Harold Dice London Regiment (City of London Rifles) 1917
William Harold Hill Seaforth Highlanders 1916
William Hendry Middlesex Regiment 1916
William Henry Jones Royal Sussex Regiment 1917
William Herbert Jacobs The King's (Liverpool Regiment) 1917
William J Thompson Middlesex Regiment 1917
William Jabez Timms Northamptonshire Regiment 1917
William James Carter Essex Regiment 1918
William James Ewen Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 1918
William James Snow Urlwin Royal Garrison Artillery 1918
William John Cotton Norfolk Regiment 1917
William John Laws Royal Garrison Artillery 1917
William John Orrin Royal Berkshire Regiment 1918
William John Roffey Border Regiment 1918
William John Sloan Essex Regiment 1917
William John Thomas Humphrey Essex Regiment 1915
William Joseph Dingwall Aggus Essex Regiment 1917
William Joseph Whyte London Regiment 1917
William Leonard Muir London Regiment (London Irish Rifles) 1917
William Mentor Palmer London Regiment (First Surrey Rifles) 1919
William Newman Pulham Norfolk Regiment 1918
William Newman Wright Royal Field Artillery 1917
William Parker Suttle Royal Air Force 1919
William Percy Bachell Royal Garrison Artillery 1918
William Percy Morris King's Royal Rifle Corps 1918
William Pettigrew Waller London Regiment (London Scottish) 1916
William Phillips Royal Engineers 1919
William Richard Pearson 5th Canadian Mounted Rifles Battalion 1916
William Richard Walker London Regiment (London Scottish) 1915
William Ronalds Machine Gun Corps (Infantry) 1917
William Rowland Felton Royal Air Force 1918
William St.Clair Royal Fusiliers 1918
William Stephen Myers Essex Regiment 1917
William Thomas Baxter Royal Fusiliers 1916
William Thomas Chester Hart London Regiment (Queen's Westminster Rifles) 1918
William Thomas Lewis Essex Regiment 1917
William Walter John Christmas West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own) 1915
Zechariah Hine Royal Berkshire Regiment 1916